Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opini i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 Października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dodtyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715

wtorek, 10 stycznia 2012

Podsumowanie 2011r i prognoza na przyszły rok.

Rynek giełdowy bazuje głównie na walutach, dlatego postanowiłem dokonać analize techniczną głównej pary walutowej Eur/USD.
Eur/USD porusza się w mocnym długoterminowym kanale spadkowym który zapewne doprowadzi nas to wsparcia w postaci 50% ostatniej fali wzrostowej (fala trwała kilka lat) następnie powinna ukazać się korekta odreagowania mocnych spadków która nie powinna przekrpoczyć 38-50% ostatniej fali spadkowej i doprowadzi nas do pierwszego mocnego oporu. Kolejnym etapem Będzie konsolidacja między tymi poziomami którego wybicie powinno dać mocny sygnał (nie zapominajmy że wykres poniżej (to interwał miesięczny) więc moja prognoza jest bardzo długoterminowa.(wykres poniżej)


Następnie analiza S&P500 (interwał tygodnowy)- wykres pod opisem

W tym okresie powinniśmy zobaczyć dużą 5-falową strukturę. Obecnie jesteśmy dopiero w fali (2) ? jej docelowy zasięg to rejon 1200-1250pkt. (bardziej stawiałbym na górny pułap). Następnie czeka nas wielotygodniowe a może nawet i kilkumiesięczne wyprzedanie akcji co spowoduje nowe dołki w ramach fali (3). Powinna ona znieść więcej niż 140% spadków w ramach fali (1) i przełamać oporu w rejonie 1000pkt następnie 900. Po jej zakończeniu czeka nas powolne kształtowanie o(RGR). Będzie to spokojna część trendu w postaci fali 4 (wykres 1). Powinna ona doprowadzić do spadków w rejon minimum z 2009 roku aby przygotować grunt pod falę (5) która doprowadzi do ustanowienia nowego długoterminowego minimum. W jeszcze dłuższej perspektywie oczekuję powrotu powyżej minimum z marca 2009 roku co przygotuje grunt pod kolejną kilkunastomiesięczną falę korekcyjną w długoterminowej bessie. Na wykresie zaznaczyłem również spadkową 5-falową strukturę z bessy w okresie październik 2007 - marzec 2009. Może być ona bardzo pomocna przy analizie obecnie rozwijającego się trendu.
Wykres 1. Indeks S&P500 w układzie tygodniowym. (scenariusz bazowy)



Na koniec popatrzmy jak wygląda sytuacja na wskaźniku Ichimoku. Po sesji w dniu 8-go sierpnia na wykresie tygodniowym pojawił się sygnał sprzedaży. Długoterminowe wsparcie w postaci chmury hossy zostało po raz pierwszy od stycznia 2008 roku przełamane. Sytuacja jest więc bardzo poważna. Jak widać to przełamanie chmury spowodowało już lekkie spadki których kontynuacja powinna nadejść niebawem, Chmura ichimoku obecnie zamieniła się w bardzo silny strategiczny opór. W perspektywie przeszłych kilku tygodni chmura  przesuwała się w górę robiąc miejsce na techniczne odreagowanie po pierwszej fali spadkowej silnej fali spadków.
Wykres 3. Indeks S&P500 w układzie tygodniowym ze wskaźnikiem Ichimoku




Pozdrawiam Serdecznie
Mateusz Szczepanik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz